Olympus U8240056 Magna-Mike 8600 Thickness And Flaw Inspection Solutions
Add to cartOlympus U8240056 Magna-Mike 8600 Thickness And Flaw Inspection Solutions
Included:
- Olympus Magna-Mike 8600 Magnetic Thickness Gauge
- Probe (OCP1548)
- Probe Cable
- AC Adapter
- Power Cord
- User Manual on CD
- Carrying Case (G)
Product Description
GENERAL SPECIFICATIONS:
OVERALL DIMESION: 236MM X 167MM X 70MM/ 9.3″X6.57″X2.76″
WEIGHT: 3.72 LBS
KEYPAD: ENGLISH, JAPANESE, CHINESE, INTERNATIONAL
DATA STORAGE: ONBOARD AND REMOVABLE 2 GB MICROSD CARD
BATTERY LIFE (OPTIONAL): 16 H
POWER REQUIREMENTS: AC MAINS: 100 VAC TO120 VAC, 200 VAC TO 240 VAC
DISPLAY TYPE: FULL VGA (640 X 480 PIXELS) TRANSFLECTIVE COLOR LCD
DISPLAY DIMENSIONS (W X H, DIAG.): 117 MM X 89 MM, 146 MM
(4.62 IN. X 3.49 IN., 5.76 IN.)
MIN/MAX CAPTURE MODE: CAPTURED AT 60 HZ MEASUREMENT RATE
DISPLAY UPDATE RATE: 4, 8, 16 AND 20 HZ
ALARM: HIGH AND LOW ALARMS
RESOLUTION: 0.1 MM (0.01 IN.), 0.01 MM (0.001 IN.), 0.001 MM (0.0001 IN.) (DEPENDING ON THICKNESS RANGE)
DATA LOGGER: INTERNAL FILE-BASED ALPHANUMERIC DATA LOGGER
USB: USB 2.0 PERIPHERAL PORT
RS-232: YES
MEMORY CARD: MAXIMUM CAPACITY: 2 GB REMOVABLE MICROSD MEMORY CARD
VIDEO OUTPUT: VGA OUTPUT STANDARD
FOOT SWITCH (OPTIONAL): PROGRAMMABLE (SAVE, SEND, MEAS OR Q-CAL)
OPERATION TEMPERATURE: -10 °C TO 50 °C (14 °F TO 122 °F)